Revizi vzduchotechniky v paneláku nepodceňujte


Koupili jste nebo zdědili v nedávné době byt v panelovém domě a podrobili jej rekonstrukci? Anebo v něm již rekonstrukce provedena byla a vy jste se pouze nastěhovali? Nezapomněli jste zrevidovat vzduchotechniku ve společné stoupačce (pokud se vás to týká)? Může vám připadat tato připomínka poněkud nemístná, vždyť co chcete na potrubí vzduchotechniky revidovat? Maximálně bude zkorodované, ale pro ten odvod výparů z digestoře to přece stačí. V zásadě máte pravdu, i zkorodovaný plech bude dobře odvádět výpary od sporáku nebo z koupelny, ale o korozi tu nejde. Ve hře je velké nebezpečí, o kterém mnoho lidí, co bydlí v panelových domech, nemají tušení.

bytový dům

Do potrubí vzduchotechniky je nasáván pomocí ventilátorů vzduch, na tom se všichni shodneme, ale spolu s ním tam proudí i prach a mastnota. Když se na sporáku smaží sýr nebo vaří guláš či polévka, rozptýleného tuku v ovzduší je poměrně hodně, problém je ale v tom, že to nevnímáme jako něco nebezpečného. Zpočátku to nebezpečné není, ale časem se prach s mastnotou nalepí na vnitřní stěny potrubí ve velké vrstvě, a pokud dosáhne tloušťky pouhého milimetru, máme tu perfektní hořlavinu. Silnější vrstvy mastného prachu jsou dokonce silně explozivní a tato výbušnina, když vám detonuje přímo nad hlavou a vžene do bytu ohnivý mrak, zkuste si představit, co se stane. Může vás to popálit a usmrtit anebo zapálit v kuchyni závěsy, záclony, kuchyňskou linku a další hořlavé předměty.

panelový dům

A pokud chcete vidět vyhořelý byt kvůli zanedbané vzduchotechnice, stačí si na Internetu vyhledat fotografie z některého z hasičských záchranných sborů, které situaci zdokumentovaly. Buďte raději prozíraví a vzduchotechniku nechte prověřit v celém domě a nechte provést případné čištění vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/, možná, že se u vás dosud nekontrolovala, což ovšem není ojedinělý případ. Mnoho obyvatel paneláků o tomto nebezpečí opravdu neví a časovaná puma tam u nich tiká již mnoho let.